3-ти Март 2012
Една хубава разходка до старата столица на България и назад. Събота 9 сутринта на линия, с пълна екипировка, до колкото може да се каже, че е екипировка 1 статив с апарат и 3 обектив. Но с надеждата да снимам и портрети подбрах и някоя друга екстра за това. Е имах и тази чест но по-късно.
ZZ–Top о да, знам че не е в мой стил, но беше много добро пътуване под звуците на ” ТИРаджите” както обичам определям точно този стил музика.
В този ден на годината доста хора посещават Велико Търново, та доста от хотелите, ако не и на 90% са заети, и понеже бяхме доста голяма група хора успях да намеря място “чак” в Арбанаси. Казвам го така защото там е не по малко хубаво, а и дори напротив доста предпочитанo място, и има също толкова много хотели и къщички.
И докатo се наканим стана 5 и докато някой от нас пътуваха за Търново през Шипка, и прохода бе затворен до обяд и се наложи да пътуват цял ден, други хапваха гладно разни вкусотии в центъра на града до така известното място за срещи пощата. За мой късмет, и всеобщо нещастие, времето бе доста интересно и ако до обяд нямаше и грам облак на небето то в 5:30 не стояха така нещата. Но както се казва “Няма нищо по хубаво от лошото време” “стига да не вали” бих добавил аз!
И докато бързахме да стигнем по рано Царевец за да видим къде най-удобно ще можем да разпънем стативите си Владо много искаше да направи 1 кадър от една от 2те тераси по пътя, за тези които не са ходили (силно се съмнявам, че има такива те са в дясно по пътя за стария град) та от единствения кадър който направих излезе всъщност КАДЪРА от цялото пътуване и то благодарение на облаците и чуденето дали да вали или да не вали. Както обичам да казвам за пейзажите просто си бил на правилното място в правилното време.
Да стигнахме в 7 на площада пред Царевец и започнахме да търсим подходящото място, смених 1-2 места накрая намерих нещо като тераса, и разпънах статива там и зачаках кротко да стане 8ч. Кротко, кротко колко да е кротко. В 7:55 излезе една госпожа от магазинчето зад мене и започна яростно да ми се кара, че аз съм бил навлязъл в частна собственост и как съм се бил осмелил да … СТОЯ вътре (ОТВЪН) след крадко обяснение от наша страна явно разбра въпросната госпожа, че пари няма да изкара и се прибра да продава така скъпоценните сувенири и да се бори за насъщния още по настървено. В 8ч. започна така известното шоу “Звук и светлина“.
Е в 8:10 по време на представлението, обикновено хората не вдигат шум все пак е ЗВУК и светлина, въпросната мила дама започна да ни се кара отново, и да ни гони от въпросната “частна” собственост. Тука е редно да спомена, че самото представление е с продължителност 17мин, т.е. не можа да ни изтрае въпросните мин и започна да ни се кара. И нека да ви покажа въпросната частна собственост в която навлязохме и нарушихме грубо Конституцията на България, и извършихме престъпно деяние което се наказва от закона с нашето СТОЕНЕ на “терасата” в крайна сметка.
Когато увеличите кадъра (специално е качен на 10Мpx ) ще видите въпросната тераса която в последствие разбрахме, че е издигната на 20м от земята за да може да бъде част от площада пред Царевец, а въпросната дама и господин са направили магазин на покрива на къщата и са съединили плочата с площада. И разбрахме също че са на ръба на закона, както явно бяхме и ние понеже “частната” им собственост не беше обозначена. Всяко ходене носи всякакви емоции, да спрем до тук. Не е наша работа кой колко е завзел от Царевец. Надявам се да направи забележка и на Президента, когато и се пречка с неговата сцена и пречи на туристите да си купуват сувенири.
Да се върнем към нашето пътуване и засядането на маса, тука няма да показвам кадри твърде тривиални са. Но за сметка на това на другия ден последва и разход из самия Царевец, добре е да знаете, че входа е скромните 6лв и 2лв за учащи и пенсионери.
Царевец – Св. Възнесение Господне”
Възстановяването на Патриаршеската църква бе извършено въз основа на данните от археологическите проучвания и сведенията от средновековните документи (карти, миниатюри) и след общественото обсъждане на направените на място макети.
Декоративно-художественото оформяне на интериора на Патриаршеската църква е дело на художника Теофан Сокеров. Тъй като Патриаршеската църква е пълна реконструкция, тя не е стенописана по църковния канон. Църквата представлява храм паметник, в който чрез средствата на съвременното монументално изкуство – мащабни фигурни композиции, художникът проследява възхода на политическото и културното развитие на средновековната българска държава. Особена роля за емоционалното възприемане на стенописите и цялостната атмосфера в интериора на Патриаршеската църква играят специалното осветление и озвучаване.
Реализацията на стенописите е дело освен на художника Теофан Сокеров и на неговите помощници художниците Иван Иванов, Иван Василев, Кольо Йончев и Найден Найденов.
Та общо взето така приключи пътуването, направих и няколко портрета на това място, но тях предполагам че или във FB или в някоя друга секция ще видите. Е вдигнаха ни колите защото НЕ бяхме спрели на тротоара, но вече не може да ни изуми нищо, все пак сме в страната на Неограничените Възможности България.
[…] гроздето е кисело рекла лисицата. Започвам да пиша и постове по пример от Андрей. С който все повече обикаляме из […]